آموزش خیاطی, لوازم خیاطی

موارد مورد نیاز لوازم خیاطی

کمی به اطراف خودتان نگاه کنید، محال است که حداقل یک خیاط در اطرافتان نباشد. حتما هم چند باری برای دوخت لباس به سراغ خیاط رفته اید. اگر دقت کنید، متوجه می شوید که خیاطی یکی از پرطرفدارترین و خلاقانه ترین هنرهایی است که از قدیم الایام در بین بانوان و مردان رایج بوده و از آن درآمد زیادی کسب می کنند. اگر شما هم به این حرفه علاقه دارید، باید بدانید که یک خیاط اول از همه باید با تجهیزات خیاطی آشنایی کامل داشته باشد. اما چرا باید در زمان خرید لوازم خیاطی دقت کرد؟ مگر این تجهیزات چه ویژگی هایی دارند که از اهمیت زیادی برخوردار هستند؟ خیاطان در هنگام خرید تجهیزات خیاطی باید به چه نکاتی توجه کنند؟ با توجه به این نکات، ما تصمیم گرفته ایم که در متن زیر به معرفی انواع لوازم مخصوص خیاطی بپردازیم.

راهنمای خرید لوازم خیاطی

به طور کلی برای شروع کردن کار خیاطی به وسایلی نیاز است که هریک کاربردهای متفاوتی دارند و در مدل های مختلفی هم تولید می شوند. همان طور که می دانید، استفاده از پوشاک به یکی از مهم ترین نیازهای بشر تبدیل شده؛ اما با گذشت زمان، تقاضا برای این محصولات بیشتر شده است؛ زیرا امروزه توجه زیادی به مد می شود. در نتیجه خیاط باید مطابق با مد روز و نیاز افراد، اطلاعات خودش را به روز کند. مهم ترین وسایل مورد نیاز در کار خیاطی، به شرح زیر هستند.

 1. بشکاف:

بعضی وقت ها، لازم است که خیاط دو قسمت پارچه ای که به هم دوخته است را از هم باز کند؛ پس در این حالت باید از وسیله ای به نام بشکاف استفاده کرد. بشکاف بدون آسیب به پارچه، تنها محل کوک‌ را از هم جدا می ‌کند. همچنین در زمان انجام تعمیر لباس‌ آسیب دیده، استفاده از بشکاف خیاطی کاربرد زیادی دارد. بنابراین، این ابزار به خیاطان کمک می‌ کند تا عملیات دوخت را به بهترین شکل ممکن انجام بدهند. ظاهر بشکاف مثل یک درفش کوچک است و با نوک سوزنی شکل و تیز خود همچون چاقو ریزی عمل می‌ کند. بشکاف در مدل‌های متفاوتی تولید می شود و خیاطان می توانند متناسب با نیاز خود یکی از انواع آن را انتخاب کنند.

 1. صابون:

صابون یا مل خیاطی، یکی از تجهیزاتی است که در الگوکشی از آن استفاده می شود. به طور کلی، همه خیاط ها با این ابزار سروکار دارند و از آن برای کشیدن خط های برش روی پارچه استفاده می کنند. صابون خیاطی در انواع مختلفی همچون مدادی، روغنی شکل و گچی تولید می شوند که هر کدام از آن ها کاربری خاص خودشان را دارند.

 

 1. رولت خیاطی:

انواع رولت خیاطی، برای انتقال دادن طرح و همچنین ردگذاری بر روی پارچه ها و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرند. به طور عامیانه تر، رولت خیاطی طرحی را که بر کاغذ و الگو کشیده شده است را می تواند به پارچه های زیرین انتقال دهد. این وسیله به دو صورت چوبی و فلزی تولید می شود. از رولت های خیاطی دندانه تیز و بلند در جهت علامت گذاری بر روی پارچه ضخیم استفاده می گردد. همچنین رولت های خیاطی دندان کند و کوتاه را در جهت علامت گذاری کردن پارچه های متوسط و لطیف به کار می برند. حتی رولت های بدون دندانه در جهت انتقال دادن طرح و خطوط روی کاربن بر پارچه استفاده می شوند.

 

 1. پایه چرخ:
  پایه چرخ، قطعه کوچکی است که دوخت و دوز را راحت تر می کند. در حال حاضر، پایه چرخ خیاطی در انواع متفاوتی تولید می شوند که به شرح زیر هستند.
 • پایه ساده دوزی
 • پایه سر دوز
 • پایه های کوک شل یا ریشه زن
 • پایه زیپ دوزی
 • پایه های پس دوزی
 • پایه های گردونه دوزی و ساتن دوزی
 • پایه های لب لول
 • پایه های مغزی دوزی
 • پایه خیاطی زنجیره دوزی
 • پایه های قیطان دوزی
 • پایه خیاطی مخصوص نخ ماهیگیری
 • پایه خیاطی رگه دوزی
 • پایه دکمه دوزی

 

 1. ماکو و ماسور چرخ:

ماکو (جا ماسوره ای) یک قطعه جدا نشدنی از چرخ خیاطی بوده که ماسوره را بر روی آن می گذارند. ماکو تاثیر مستقیمی روی کشش نخ های پایین دارد؛ در نتیجه با چرخاندن آن و شل یا سفت کردنش، میزان کشش خروجی نخ تنظیم می شود. ماکو در چرخ های خیاطی با حرکات دورانی خودش، نخ بالا را می چرخاند و آن را با نخ پایینی درگیر می کند؛ در نتیجه گره بخیه و دوخت به خوبی انجام می شود.

 

 1. روغن چرخ:

روغن چرخ از اصلی ترین و مهم ترین لوازم خیاطی است که از آن برای روان کاری استفاده می شود. روغن های چرخ در انواع و حتی درجه بندی گوناگونی تولید می شوند که خریداران باید متناسب با دستگاه خود یکی از آن ها را انتخاب کنند. این روغن ها درجه تمیزکنندگی بالایی دارند که باعث افزایش طول عمر این تجهیزات می شوند. روغن چرخ بدون بو و مزه بوده و در ساختارشان هیچ ماده سمی به کار نرفته است. این روغن ها از خوردگی چرخ جلوگیری کرده و پارچه ها را کثیف نمی کنند.

 1. لامپ چرخ:

نور عامل مهمی در خستگی چشمان خیاطان است؛ بنابراین نامناسب بودن نور فضا و همچنین چرخ خیاطی، تاثیر زیادی بر روی خستگی چشم این اشخاص دارد و باعث سردردشان می شود. پس یک خیاط باید برای تنظیم کردن نور محل کارش از لامپ چرخ استفاده کند. لامپ های چرخ در انواع مختلفی تولید می شوند، به همین دلیل باید در زمان خرید به نوع لامپ و برندش دقت نمود.

سخن پایانی

لوازم خیاطی از اهمیت زیادی برخوردار هستند؛ به گونه ای که بدون آن ها خیاطان هیچ کاری از دستشان برنمی آید. وسایل خیاطی، انواع و اقسام متفاوتی دارند که هر کدام کاربری خاص خودشان را دارند . مجموعه ما با نام خرازی ترمه، یکی از آنلاین شاپ های بزرگ است که به فروش تجهیزات خیاطی می پردازد. ضمانت محصول، پشتیبانی قوی، ارسال سریع و قیمت مناسب از جمله مزایای خرید از فروشگاه خرازی ترمه است. اگر قصد خرید این محصولات را دارید، می توانید با شماره تلفن های داخل سایت تماس بگیرید و از مشاوره ای کاملا رایگان بهره مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *